Analiza współdzielona |
Top Previous Next |
Współdzieloną analizę przeprowadza się w przypadku analizowania pojedynczej pozycji.
Uruchom Nieskończoną analizę (ALT + F2)
Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na okno „Analiza silnika”, aby wyświetlić menu kontekstowe i wybierz „Analiza współdzielona” z menu.
Następnie pojedyncze okno analizy silnika podzieli się na dwa, w wyniku czego pierwotny silnik szachowy zwolni połowę cyklów procesora Twojego komputera.
W dalszej kolejności program uruchamia drugie „wywołanie” tego samego silnika szachowego, który z kolei wykorzysta zwolnioną moc przetwarzania; innymi słowy program uruchamia kopię tego samego silnika szachowego. Następnie oba silniki uruchamiają analizę pozycji, zużywając po połowie mocy procesora komputera.
Pierwszy z silników otrzymuje „blokadę” w początkowej pozycji analizy, gdy uruchomiono współdzieloną analizę.
Drugi silnik szachowy (znajdujący się w dolnym oknie, oznaczony jako silnik B na powyższej ilustracji) ma za zadanie przeanalizować różne pozycje, jeśli w oknie notacji przemieścisz kursor na dalszy etap gry. Drugi silnik będzie również sortować swoje analizy w tablicy zapisu, którą współdzieli z silnikiem A.
Uruchom współdzieloną analizę i następnie za pomocą strzałek lub przycisków VCR przeskocz w grze do przodu, powiedzmy o trzy ruchy. Silnik A wciąż będzie analizował pozycję początkową (tę przed uruchomieniem funkcji „Analiza współdzielona”), natomiast silnik B przeanalizuje pozycję planszy trzy ruchy naprzód i zapisze szacowania w tablicy zapisu współdzielonej z silnikiem A. W teorii silnik B będzie zawsze o trzy ruchy przed swoim „bliźniakiem”, zatem zawsze będzie zapisywał pozycje w tablicach zapisu dla miejsc, do których silnik A jeszcze nie dotarł. Nawet jeżeli silnik A nie dotrze do tych punktów, znajdzie mnóstwo pozycji, które zostały już przeanalizowane. Pozwoli to silnikowi A na szybszą analizę wielu więcej pozycji oraz bardziej szczegółowe przeszukiwanie niż w przypadku pracy pojedynczego silnika. Taką strategię można przyrównać do działań oddziału militarnego, który wysyła przodem patrol rozpoznawczy, by informował o napotkanych utrudnieniach terenowych i pozycjach wrogów. Gdy wszystkie informacje zostaną przekazane, a akcje wykonane, silnik B zasili silnik A dodatkową analizą.
Uwaga: ze współdzielonej analizy najlepiej korzystać z dużymi tablicami zapisu (największymi jak się da, które nie spowodują nadmiernej aktywności dysku twardego). Pamiętaj, że rozmiar tablicy zapisu ustawia się w oknie wyboru silnika (wywoływane klawiszem F3 na głównym ekranie szachownicy).
|