Przepisy FIDE, rozdział 4: Wykonywanie posunięć

Top  Previous  Next

4.1. Posunięcia wykonuje się wyłącznie jedną ręką.

4.2. Jeżeli zawodnik będący na posunięciu wyraźnie zgłosi zamiar poprawienia bierek na szachownicy (np. powie "poprawiam", angielskie "I adjust" albo francuskie "j'adoube"), to może poprawić ustawienie jednej lub kilku bierek na ich polach.

4.3. Z wyjątkiem przypadku przedstawionego w art. 4.2, jeżeli zawodnik będący na posunięciu celowo dotknął na szachownicy:

(a) jednej lub więcej spośród własnych bierek, to wówczas musi wykonać posunięcie pierwszą dotkniętą bierką, którą można wykonać posunięcie, jednej lub więcej bierek przeciwnika, to wówczas musi zabić pierwszą dotkniętą bierkę, która może być bita,

(b) jednej własnej i jednej bierki przeciwnika, to wówczas musi zabić bierkę przeciwnika własną bierką, a jeśli to nie jest możliwe - wykonać posunięcie pierwszą dotkniętą bierką (jeśli może wykonać ruch) lub zabić pierwszą dotkniętą bierkę (jeśli może być pobita). Jeżeli nie można ustalić, która z bierek (własna czy przeciwnika) została dotknięta pierwsza, to wtedy przyjmuje się, że własna bierka została dotknięta wcześniej.

4.4. (a) Jeżeli zawodnik celowo dotknie króla, a następnie wieży, to musi wykonać roszadę (w kierunku dotkniętej wieży), jeśli ta roszada jest możliwa.

(b) Jeżeli zawodnik celowo dotknie wieży a następnie króla, to roszada w kierunku tej wieży nie jest dozwolona i taką sytuację regulują przepisy art. 4.3.

(c) Jeżeli zawodnik, zamierzający wykonać roszadę, dotknie króla albo króla i wieżę jednocześnie, a okaże się, że roszady z tą wieżą nie można wykonać, to musi on dokonać wyboru pomiędzy posunięciem królem, a roszadą w kierunku drugiej wieży (o ile to możliwe). Jeśli król także nie może wykonać prawidłowego posunięcia, to zawodnik może wykonać dowolne prawidłowe posunięcie.

4.5. Jeżeli żadną dotkniętą bierką nie można wykonać prawidłowego posunięcia (względnie, jeśli żadna dotknięta bierka przeciwnika nie może być prawidłowo zbita), zawodnik może wykonać dowolne prawidłowe posunięcie.

4.6. Zawodnik traci prawo reklamacji z tytułu naruszenia przez przeciwnika przepisów art. 4.3 lub 4.4, z chwilą zamierzonego dotknięcia jakiejkolwiek bierki.

4.7. Jeżeli zawodnik wykonujący prawidłowy ruch lub jego część, odjął rękę od bierki, którą postawił na polu, to nie może tej bierki przestawić na inne pole. Posunięcie uważa się za wykonane, gdy zostały spełnione wszystkie postanowienia art. 3.