Wprowadzanie ruchów za pomocą kliknięcia

Top  Previous  Next

W przypadku partii błyskawicznych możesz nie mieć czasu na efektywne wpisywanie komend za pomocą klawiatury.

 

Example

 

Szczególnie wtedy przydatna jest możliwość wykonywania ruchów za pomocą myszy:

do-it.gif   Kliknięcie bierki, która może wykonać tylko jeden dozwolony ruch, spowoduje jego natychmiastowe wykonanie.

do-it.gif   Jeśli klikniesz bierkę, która może wykonać więcej niż jeden dozwolony ruch, ale jest częścią standardowej sekwencji zbicia, ruch zostanie wykonany automatycznie. W przypadku, gdy taka sytuacja nie ma miejsca, drugie kliknięcie wskazuje lokację docelową.

do-it.gif   Kliknięcie pola, na które może przesunąć się tylko jedna bierka spowoduje jej natychmiastowe przesunięcie. Jeżeli na kliknięte pole może przemieścić się więcej bierek, wtedy należy dodatkowo kliknąć odpowiednią bierkę. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy jedna z bierek została przesunięta w ostatnich dwóch posunięciach. W takim przypadku zostanie wybrana właśnie ta bierka. W ten sposób można bardzo szybko wykonać ciąg szachów.

do-it.gif   Po kliknięciu pól g1 lub g8 zostanie wykonana krótka roszada, o ile jej przeprowadzenie jest możliwe.

Upuszczanie

Istnieje specjalna technika zwana "upuszczaniem". Polega ona na przeciągnięciu wybranej bierki na dane pole, w trakcie, gdy przeciwnik jeszcze myśli. W momencie, gdy przeciwnik skończy swój ruch, bierka zostanie przesunięta na wybrane pole. Atutem tej techniki jest niemal zerowe wykorzystanie czasu na ruch. Wadą zaś wrażliwość na wszelkie, nietypowe zagrania przeciwnika.

Wstępny ruch

Kiedy twój przeciwnik obmyśla kolejny ruch możesz wprowadzić jeden lub kilka ruchów, szczególnie, gdy ruchy te są oczywiste. Ruch taki jest oznaczany zieloną strzałką i jest wykonywany w twojej turze. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, szczególnie podczas rozgrywania końcówek, gdzie można planować całe serie ruchów, na przykład a2-a4-a5-a6-a7-a8. Pamiętaj, że kliknięcie prawym przyciskiem myszy szachownicy spowoduje usunięcie wszystkich wstępnych ruchów.