Wstążki |
Top Previous Next |
W programie Fritz zastosowano interfejs oparty o założenia zawarte w „Microsoft Fluent UI“. Wprowadzono tak zwane wstążki, które po raz pierwszy pojawiły się w programie Microsoft Office 2007. Wstążka to element interfejsu zawierający menu oraz ikony. Warto zwrócić uwagę na zalety jej wykorzystania w złożonym programie.
Użytkownicy nie muszą już przebijać się przez kolejne poziomy menu i podmenu, by znaleźć potrzebne funkcje. Teraz wyświetlane są pojedyncze ikony, odpowiadające funkcjom gry w zależności od kontekstu. W nagłówku okna wyświetlone są wyrazy – podobnie jak w tradycyjnym menu – określające grupy poleceń, na przykład „Start“, „Wstaw“ lub „Szachownica“.
Po kliknięciu jednego z tych wyrazów nie pojawi się menu, tylko lista ikon, które odpowiadać będą poszczególnym poleceniom. Do każdego „menu“ jest przypisana odrębna lista ikon.
Wstążka zajmuje więcej miejsca na ekranie niż klasyczny układ menu oraz ikon. Symbole są na niej pogrupowane zgodnie z rozdzielczością monitora i wielkością okna programu. Ponieważ istnieje możliwość dodania na wstążce poleceń, korzystanie z pól dialogowych nie jest konieczne. Można też minimalizować wstążki. W tym celu należy kliknąć prawy przycisk myszy i z menu kontekstowego wybrać polecenie „Zminimalizuj wstążkę“.
Wyrazy oznaczające grupy poleceń będą widoczne, natomiast wszystkie ikony zostaną ukryte – pojawią się dopiero po kliknięciu.
Ważną funkcją nowego interfejsu jest menu Plik.
To menu pozwala na zmianę ważnych ustawień oraz daje dostęp do głównych funkcji programu, na przykład okna dialogowego opcji.
Kolejnym ważnym komponentem jest pasek narzędziowy, który znajduje się obok ikony menu użytkownika. Na pasku dostępne są ikony będące skrótami do najczęściej używanych funkcji. Aby je wywołać, wystarczy jedno kliknięcie myszą.
Użytkownik może zdecydować, czy pasek szybkiego dostępu ma być widoczny na górze okna programu, czy pod wstążkami. Aby wybrać odpowiednie ustawienie, należy kliknąć pasek narzędziowy prawym przyciskiem myszy.
Opcja „Dodaj do paska szybkiego dostępu“ umożliwia użytkownikowi dodawanie najczęściej używanych funkcji do paska szybkiego dostępu.
Nowy interfejs użytkownika ma wiele zalet. Dzięki niemu można w łatwy sposób korzystać z rozmaitych funkcji i poleceń, takich jak wybór szachownicy czy obsługa ofert na serwerze szachowym. Kolejność funkcji zależy od częstotliwości ich wykorzystania, dzięki czemu dostęp do nich jest prosty i szybki.
Użytkownik programu powinien sprawdzać, czy obok wybranego elementu nie pojawiła się mała strzałka – powiadomienie o nowych funkcjach.
Na powyższym przykładzie przedstawiono menu wyboru poziomów gry. Po kliknięciu małej strzałki pojawi się podmenu zawierające dodatkowe funkcje.
Zastosowanie wstążek ułatwia pracę z programem. To prawda, że użytkownicy, którzy korzystali ze starego interfejsu, muszą się przyzwyczaić do nowej struktury. Niemniej jednak, nowy interfejs jest znacznie prostszy i zapewnia szybki dostęp do wielu funkcji. |