Okno transmisji

Top  Previous  Next

 

Szachowy system multimedialny pozwala nauczycielowi i wykładowcom na komentowanie partii podczas przesuwania bierek, rysowanie strzałek i zaznaczenie pól na szachownicy graficznej. Korzystając z kamery wideo lub mikrofonu, eksperci szachowi mogą komentować partię, jednocześnie przesuwając bierki po szachownicy. Wykłady mogą być nagrywane i odtwarzane offline.

Można je również publikować w Internecie i na serwerze Playchess lub dystrybuować za pośrednictwem płyt CD i DVD.

 

Example

 

 

W jaki sposób działa szachowy system medialny? Wykorzystuje format Windows Streaming Media (pliki z rozszerzeniem .wmv i .wma) do przechwytywania zapisu wideo i/lub dźwięku. Sytuacja na szachownicy jest na bieżąco zapisywana przez program, a dodatkowe instrukcje są zapisywane w strumieniu multimedialnym. Podczas odtwarzania pliku wszystko jest powtarzane z wykorzystaniem szachownicy graficznej.

 

Istnieje kilka sposobów odtworzenia wykładu:

 

do-it.gif   Jeżeli wykład został zapisany na płycie CD lub DVD z udziałem takich osób, jak na przykład Garry Kasparow lub Wiktor Kortschnoi, możesz go otworzyć, wybierając kolejno "Plik – Otwórz – Plik multimedialny szachów". Program otworzy okno multimedialne, a ty będziesz mógł usiąść i obejrzeć zapisaną partię.

 

Example

 

do-it.gif   Jeżeli wykład znajduje się na serwerze Playchess, to należy wczytać odpowiednią partię. Program wykryje transmisję i otworzy okno multimedialne. Wykłady są zazwyczaj oznaczone nazwą “TV ChessBase”. Pamiętaj, że takie transmisje nie są dostępne w głównej sali gier i w pokojach turniejowych. Zazwyczaj można je odnaleźć w pokojach “Audycje”, "Trening i szkolenie” oraz “System Chess Media”. W ostatnim z wymienionych pokojów znajduje się wiele zapisanych wykładów.

 

Jeżeli okno systemu multimedialnego nie otwiera się automatycznie, możesz je otworzyć ręcznie: Widok - System medialny szachów.

 

Pod oknem multimedialnym znajdują się przyciski pozwalające na otwieranie nowych plików, odtwarzanie, zatrzymywanie i przerywanie odtwarzania, zmianę poziomu głośności, a także suwak pozwalający na zmianę pozycji. Proszę pamiętać, że w przypadku zmiany pozycji, synchronizacja może zająć kilka sekund.

 

Pamiętaj, że partia może zostać zatrzymana w dowolnym momencie, a naciskając kombinację klawiszy Ctrl-S możesz ją zapisać w oddzielnej bazie danych. Możesz również uruchomić silnik i przeprowadzić analizę ustawienia na szachownicy. Pamiętaj o zapisaniu analizy w odrębnej bazie danych przed kontynuacją, inaczej zostanie zastąpiona odtwarzaną partią.

 

Wymagania systemowe

Aby skorzystać z systemu multimedialnego, musisz posiadać działającą kartę dźwiękową oraz najnowszą wersję Windows Media Player. Oprogramowanie to można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Microsoft.