Przepisy FIDE, rozdział 10: Szybki finisz

Top  Previous  Next

10.1. "Szybki finisz" jest ostatnią fazą gry, w której wszystkie pozostałe posunięcia muszą być wykonane w określonym czasie.

10.2. Zawodnik na posunięciu, mający mniej niż dwie minuty na zegarze, ma prawo domagać się, przed opadnięciem chorągiewki, uznania partii za remis. W takiej sytuacji powinien zatrzymać zegar i przywołać sędziego.

(a) Jeżeli arbiter zgodzi się z tym, że przeciwnik nie czyni żadnych wysiłków, aby wygrać partię normalnymi środkami, względnie, jeśli partia nie może być rozstrzygnięta normalnymi środkami, wtedy powinien orzec remis. W innym przypadku sędzia powinien odłożyć podjęcie decyzji lub odrzucić reklamację.

(b) Jeżeli arbiter odkłada decyzję, przeciwnik może otrzymać bonifikatę w postaci dwóch minut dodatkowego czasu do namysłu i jeśli to możliwe, partia będzie kontynuowana w obecności sędziego. Sędzia powinien oznajmić ostateczny rezultat partii po opadnięciu chorągiewki.

(c) W przypadku odłożenia decyzji, sędzia może zakończyć partię, ogłaszając remis, nawet po opadnięciu chorągiewki.

10.3. Wykonanie nieprawidłowego posunięcia nie jest równoznaczne z przegraną. Zgodnie z art. 7.4, gracz, który po raz pierwszy wykona nieprawidłowe posunięcie, powinien zostać ukarany przez sędziego karą w postaci 2 minut, które zostają przyznane jego przeciwnikowi; drugie nieprawidłowe posunięcie jest karane w podobny sposób; trzecie nieprawidłowe posunięcie oznacza przegraną gracza, który wykonał to posunięcie.

10.4. Jeżeli obydwie chorągiewki sygnalizacyjne opadły i nie można ustalić, która z nich opadła pierwsza, to rezultatem partii jest remis.