Program dostarcza rozbudowanych informacji o analizach mających miejsce w trakcie rozgrywki.
To jest „informacja wyszukiwania” i odzwierciedla dane wyznaczone przez komputer podczas obliczania następnego posunięcia.
Zobacz też Rozszerzone informacje o silniku...
Let`s Check ...

Uwaga: Kliknięcie linii w oknie silnika spowoduje wyświetlenie ruchu na szachownicy. Ta funkcja działa na tej samej zasadzie, co w przypadku klikania posunięcia w książce debiutów.
W lewym górnym rogu wyświetlana jest nazwa silnika szachowego, który jest aktualnie w użyciu (podawana jest aktualna nazwa). Kliknięcie nazwy prawym przyciskiem myszy umożliwia zmianę silnika.
Przycisk "Zatrzymaj/Wykonaj ruch" umożliwia zatrzymanie/wznowienie kalkulacji.
Przyciski "+" i "-" umożliwiają zwiększanie i zmniejszanie ilości linii poddawanych równoległej analizie. Przyciski te widoczne są jedynie w trybie analizy.
Pierwszym elementem kolejnego wersu jest dioda. Przybiera ona kolor czerwony lub zielony. Kolor czerwony oznacza natrafienie na coś niepokojącego w przeprowadzanej analizie. Kolor zielony oznacza analizę w toku. Wskaźniki skierowane w górę i\lub w dół określają, czy analiza wykazuje pozytywne aspekty analizowanego ustawienia, czy też aspekty negatywne.
Liczba na prawo od diody jest oceną pozycji, powyżej -0,87. Ocena jest wyrażona w jednostkach pionów, zawsze z punktu widzenia białych (dla przykładu wartość -0.87 jest dobra dla czarnych). Wartość 3,00 oznacza, że białe posiadają przewagę jednej figury, gońca lub skoczka, których wartość odpowiada trzem pionom. Wartość wieży jest równa pięciu pionom, a hetmana, dziewięć. Jeżeli podana ocena nie jest wartością całkowitą, to oznacza, że w wyniku uwzględnione zostały dodatkowe czynniki (możliwość wykonania ruchu, rozstawienie bierek, bezpieczeństwo króla, struktura pionów, itd.). Poza precyzyjnymi wartościami pionów, ocena jest podana także w standardowych symbolach szachowych: +– oznacza, że przewagę mają białe, –+ oznacza, że przewagę mają czarne, = oznacza pozycję remisową.
Głębia wyszukiwania określa dokładność przeprowadzanej analizy. Wartość widoczna w tym oknie, wyrażona jest w "rozegraniach" lub "półruchach". Pierwsza liczba pokazuje głębokość wyszukiwania "brutalną siłą", druga podaje głębię, do jakiej zbadano niektóre linie krytyczne (maksymalną głębokość wyszukiwania). Przykład: wartość "12/30" oznacza, iż program szuka rozwiązań do 12 rozegrań (6 ruchów), przy czym najgłębiej sięgnie do 30 rozegrań.
Po zakończeniu analizy program zasugeruje, jakiego się ruchu po tobie spodziewa (okno na prawo od głębokości).
Wyświetlana jest również szybkość działania silnika. Na przykład wartość "634kN/s" oznacza, iż silnik generuje i dokonuje oceny 634 000 pozycji na sekundę. Jeżeli chcesz zobaczyć pełną liczbę pozycji, kliknij wskaźnik prawym przyciskiem myszy.
W części okna poniżej informacji o wyszukiwaniu posunięć widzimy „wariant główny”, tzn. najlepszą kontynuację, jaką program znalazł do tej pory. Razem z informacjami o wyszukiwaniu ruchów podana jest też sumaryczna liczba ustawień. Na powyższym przykładzie silnik przeanalizował 4061 milionów ustawień, aby opracować trzecią linię. Możesz kliknąć w oknie prawym przyciskiem myszy i określić, czy ilość wyświetlanych informacji, a także zdecydować, czy będzie można przewijać całą historię poszukiwań. Możesz również wyświetlić małą „szachownicę do wariantów”, na której można rozegrać główną linię, którą program bierze pod uwagę
Menu okna silnika (kliknięcie prawym przyciskiem myszy)
Kliknięcie prawym klawiszem myszy okna silnika spowoduje wyświetlenie menu zilustrowanego po prawej.
Niektóre z opcji prezentowanych na ilustracji są aktywne tylko, gdy komputer jest w trybie analizy (Alt-F2).
|

|
Silnik: Tutaj możesz przełączać silniki.
Zablokuj silnik: W normalnym przypadku, silnik znajdujący się w trybie analizy, podąża za ruchami na szachownicy. Istnieje jednak możliwość zablokowania silnika na wybranej pozycji. Aby zablokować silnik, kliknij w/w opcję.
Zwiększ ilość/Zmniejsz ilość wierszy: .Wiele silników jest w stanie kalkulować więcej niż jeden wers jednocześnie. Kliknięcie przycisku "+" bądź "-" (ew. wciśnięcie im odpowiadających na klawiaturze) spowoduje zwiększenie/zmniejszenie ilości jednocześnie analizowanych linii.
Następny najlepszy: Analizując wiele linii jednocześnie, program posługuje się tymi samymi zasobami dla różnych posunięć. Jeśli wybierzesz opcję „Następny najlepszy” lub naciśniesz klawisz Y, to program odrzuci najlepszy ruch znaleziony do tej pory i poświęci całą swoją uwagę (pełną moc obliczeniową) następnemu najlepszemu posunięciu. Ta funkcja nie jest dostępna dla wszystkich silników.
Analizuj groźbę: Opcja ta powoduje wyświetlenie najbardziej prawdopodobnych zagrożeń ze strony oponenta.
Analiza do schowka: Funkcja pozwala na skopiowanie bieżącej analizy do schowka Windows, skąd można wkleić ją do edytora tekstowego.
Kopiuj do zapisu partii: Funkcja pozwala na przekopiowanie analizy do notacji programu.
Przewijaj wariant główny: Za pomocą tej opcji możesz przełączać pomiędzy widokiem na całość analizy, a widokiem na jej ostatnią linię.
Szachownica do wariantów: Opcja ta pozwala na wyświetlenie małej szachownicy, na której możesz analizować różne warianty.
Wybierz czcionkę: Pozwala na wybór rodzaju i rozmiaru czcionki.
Właściwości: Pozwala na zdefiniowanie parametrów silnika.
Zamknij: Zamyka okno silnika.Note: Clicking on a line in the engine window enters this move on the chess board immediately. This works the same way as clicking on a move in the openings book.
|