Rozszerzona analiza pozycji

Top  Previous  Next

Analiza – Rozszerzona analiza pozycji

 

Ta funkcja jest wykorzystywana do analizy określonej pozycji. Dzięki niej można przeprowadzić rozszerzoną i szczegółową analizę pozycji krytycznej. Jest to opcja szczególnie interesująca dla graczy korespondencyjnych.

 

Funkcja rozszerzonej analizy pozycji generuje szczegółowe drzewko analizy dla wybranej pozycji. Możesz określić takie rzeczy, jak rozmiar drzewka oraz wskazać, które ruchy powinny zostać wzięte pod uwagę, a które należy pominąć w analizie.

 

Start

 

Czas/Głębia: dokładność analizy zależy od czasu dostępnego dla każdego ruchu lub określonej głębi obliczeń. Czas na ruch jest parametrem bardziej elastycznym, ponieważ pozwala programowi na dokładniejszą analizę niektórych pozycji (na przykład w końcówkach). Z drugiej strony, w przypadku analiz przebiegających w tle, określona głębia jest znacznie lepsza, ponieważ do przeprowadzenia takiej analizy wymagane są bardzo niewielkie zasoby mocy obliczeniowej procesora.

Zwiększ (korzeń): pozwala na dodanie dodatkowego czasu lub głębi wyszukiwania do danej pozycji korzenia i przeprowadzenie znacznie dokładniejszej analizy.

Rozwinięcie: parametry rozwinięcia w pierwszym, drugim i trzecim ruchu określają liczbę ruchów alternatywnych. Im większe wartości tych parametrów, tym szersze będzie drzewo analizy. Należy jednak pamiętać, że program może zmienić współczynnik rozwinięcia, jeżeli uzna, że dana pozycja tego wymaga. Zależy to od opisanego poniżej okna ewaluacji. Jeżeli po danej pozycji pojawiają się jeszcze jakieś ruchy, zostaną one zawsze przeanalizowane.

Rozgałęzienie: białe, czarne, obie: określa, czy dla jednej bądź obu stron powinny być dostępne alternatywy. Przykład: chcesz pokazać, że w określonej pozycji białe wygrają siłą. W takim przypadku nie interesują cię alternatywne ruchy dla białych i lepiej wybrać rozgałęzienie tylko dla czarnych.

Długość wariantów: określenie długości analizowanych wariantów.

Okno oceny: ta wartość, podawana w setnych częściach pionka, określa, kiedy wariant zostanie odrzucony. Na przykład wartość 80 oznacza, że ruchy, które są gorsze o 0.8 pionka od najlepszego ruchu nie będą dalej analizowane, nawet gdyby współczynnik rozwinięcia pozwalał na to.

Próg: oznacza, kiedy ruch jest traktowany jako błąd. Jest to określane w "centypionkach” (jednej setnej wartości pionka).

Pod koniec rozszerzonej analizy pozycji, wszystkie warianty, które zostały wygenerowane, zostają posortowane i najsilniejsze ruchy stają się główną linią.

 

Info

Wytnij złe linie: oznacza, że ruchy, które źle rokują, zgodnie z oceną algorytmu Alfa-Beta, zostaną zignorowane i nie będą dalej analizowane.

 

Uwaga

do-it.gif   Możesz wpłynąć na analizę, podając kontynuację partii. Te ruchy i warianty będą zawsze brane pod uwagę. Jeżeli nie podasz żadnych ruchów, program będzie mógł je wyszukać w dowolnych liniach, które uzna za interesujące.

do-it.gif   Ruch oznaczony znakiem zapytania "?" nie będzie brany pod uwagę. Jest to znakomity sposób na wyłączenie linii, które według ciebie prowadzą do nikąd, ale program mógłby je poddać rozległej analizie.

do-it.gif   Do analizy pozycji możesz wykorzystać więcej niż jeden silnik. Silniki są wykorzystywane w kolejności, w jakiej znajdują się na liście – jeżeli posiadasz cztery silniki i dwie linie, to do ich analizy zostaną wykorzystane pierwsze dwa silniki.

do-it.gif   Czasami warto pozwolić, aby program przeanalizował alternatywy tylko dla jednej strony. Na przykład, jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy białe mogą osiągnąć zwycięstwo w danej pozycji, to możesz określić rozgałęzienie tylko dla czarnych i sprawdzić, czy program znajdzie sposób obrony przed najlepszym atakiem białych.