Wstaw – Wprowadź ustawienie nowej pozycji

Powyższa opcja otwiera menu, które pozwoli ci wykreować zupełnie nową sytuację (pozycję) na szachownicy.

Operacja jest niezwykle prosta:
Wybierz typ bierki z kolumny po prawej stronie, a następnie umieść jedną lub więcej bierek danego typu na szachownicy, klikając wybrane pola. Kliknięcie prawym przyciskiem myszy zmienia kolor bierki, drugie kliknięcie usuwa bierkę z szachownicy. Aby usunąć bierkę, możesz ją również przeciągnąć poza szachownicę
Bierki można przesuwać z jednego pola na drugie. Wystarczy kliknąć bierkę i podczas przeciągania przytrzymać wciśnięty przycisk myszy.
Możliwe jest usunięcie z szachownicy wszystkich ustawionych na niej bierek lub przywrócenie ustawienia początkowego.
Przyciski "Kopiuj/Wklej ASCII, Kopiuj/Wklej FEN" pozwalają na wstawienie diagramu zapisanego w najczęściej używanych formatach tekstowych. Aby wstawić diagram, zaznacz pozycję w edytorze tekstu lub w przeglądarce i wciśnij Ctrl+C. Zaznaczenie zostanie skopiowane do schowka Windows. Następnie przełącz się do "szachownicy pozycji" i kliknij przycisk "Wklej". Wprowadzona pozycja zostanie odzwierciedlona na szachownicy. Za pomocą funkcji kopiowania można skopiować opis tekstowy diagramu do schowka Windows. Skrót FEN oznacza „Forsyth-Edwards Notation” („Zapis Forsytha-Edwardsa”), a EPD - “Extended Position Description” („Rozszerzony opis ustawienia”).
Przykłady zapisu ustawienia w formacie ASCII: wKd6,Wc8,g8,Pg2, bKh7,He1,Pd4,e3,h5,h6
Przykłady zapisu tego samego ustawienia w formacie FEN: 2R3R1/7k/3K3p/7p/3p4/4p3/6P1/4q3 w - - 0 1
Możesz skopiować jeden z podanych zapisów i wkleić go w programie.
Po określeniu ustawienia, możesz wskazać status roszady dla każdej strony. W niektórych przypadkach może być konieczne wskazanie strony, która może dokonać bicia w przelocie. Zapisz w pliku, która to będzie strona. Możesz również wskazać programowi zaczynającą stronę, a nawet określić, od którego ruchu rozpocząć liczenie - nie musi to być pierwszy ruch. Kliknij „OK”, aby zakończyć ustawianie pozycji na szachownicy.
Odwracanie pozycji
Poniżej opisane przyciski pozwalają na zmianę pozycji na dwa sposoby:
Białe <-> Czarne pozwala na zamianę pozycji w pionie, to znaczy czarne i białe zamieniają się stronami, zmienia się również strona, która będzie wykonywać ruch.
Król <-> Hetman pozwala na zamianę pozycji w poziomie, bierki z lewej strony są przenoszone na prawo i na odwrót.
|